header-photoAtrakcje

Szczawnica zaliczana jest do najatrakcyjniejszych miejscowości turystycznych w Polsce. Zawdzięcza to wyjątkowemu mikroklimatowi, czystemu, górskiemu powietrzu oraz bliskości Pienińskiego Parku Narodowego i przełomu Dunajca. Góry, lasy, wody mineralne (dostępne w pijalniach i źródłach) to skarby natury, którymi można cieszyć się w Szczawnicy.

Wyjątkowa malowniczość okolic Szczawnicy z Trzema Koronami, Dunajcem wijącym się pomiędzy górskimi szczytami oraz Jeziorem Czorsztyńskim sprawia, że jest tutaj pięknie o każdej porze roku. Liczne szlaki turystyczne prowadzą na najwyższe szczyty Pienin i Gorców oraz do rezerwatów przyrody: Wąwozu Homole, Wysokich Skałek, a także do rezerwatu Białej Wody ze skałkami i progami skalnymi, tworzącymi ciekawe przełomy i wodospady.

W centrum Szczawnicy znajduje się stacja kolejki krzesełkowej na Palenicę, z której szczytu rozpościera się widok na wspaniałą panoramę Tatr, Pienin, Beskidu Sądeckiego i całej Szczawnicy. Na sąsiedniej Szafranówce zbudowano 700. metrową rynnę grawitacyjną, stanowiącą atrakcję zarówno dla dzieci jak i dla dorosłych.

Spływ Dunajcem na flisackiej tratwie, rafting czy spływ kajakiem to główne atrakcje rzeczne w Szczawnicy. Do tego dochodzą wycieczki piesze szlakami turystycznymi bądź ścieżkami spacerowo-rowerowymi, a także zwiedzanie zamków w Czorsztynie i Niedzicy. A w zimie oczywiście narty, snowboard (rynna halfpipe), sanki oraz sanie z końmi którymi w romantyczny sposób można zwiedzić okolicę. Główne trasy wycieczkowe:
- Sokolica-Trzy Korony-Wąwóz Szopczański - 5godz.
- Spływ Przełomem Dunajca od 1 maja - do 31 października
- Dzwonkówka - 2godz. 30 min
- Bryjarka - 1godz.
- Palenica - 50min
- Jarmuta - 1godz. 30min
- Bereśnik - 1godz. 15 min
- Prehyba - 4godz.
- Wąwóz Homole - 1godz. 50min (z dojazdem)
- Czerwony Klasztor - 2godz. 30min
- 6 tras rowerowych około 100km długości